Tuderna k. Orava v. Põlvamaa
jaas@alternatura.ee   triin@alternatura.ee
5056241

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Puitkatused

Puit on väga vana katusekattematerjal. Teadaolevalt on seda kasutatud juba Vanas Roomas. Skandinaavias pärinevad vanemad säilinud puitkatused 12. sajandist. Eestis hakati puitu taluehitiste katusekattes rohkem kasutama 19. sajandi viimasel veerandil pärast talude päriseksostmist. Varem üldlevinud õlgkatused vahetati esialgu välja peamiselt endise Liivimaa aladel (praegune Lõuna-Eesti), hiljem ka mujal. Seoses rehepeksumasina kasutuselevõtuga ei olnud enam piisavalt katusekatteks sobivaid õlgi. Järk-järgult muutus puit üha levinumaks materjaliks katusekattes ning 1930te aastate lõpus oli neid vastloodud asunikutaludel juba 78%. Puitu kasutati katusekattes eelkõige seetõttu, et see oli odav, kättesaadav ning ise käsitletav materjal. Puitkatus on kaalult kerge ning ei vaja seetõttu suuri raskusi taluvaid konstruktsioone, võrreldes varasema õlgkatusega oli ta tuleohutum ja vastupidavam. Puitkatuse vanuse üle on väga palju spekuleeritud. Mõned väidavad, et selle vanus on lausa kolmveerand sajandit. Selline säilivus on tagatud vaid ideaalse katusekattematerjali, oskusliku paigalduse, õige asukoha ja väga järjekindla hoolduse puhul. Kõige parem katusekattematerjal on oksavaba, lülipuidust ja lõigatud pakust radiaalselt, siis sindlid ei kõmmeldu ega pragune.

Hooldusvaba ja igavest ehitusmaterjali ei ole olemas, seega on ka puitkatuse vastupidavust võimalik kvaliteetse materjali ja õige paigalduse kõrval tõsta seda õigesti hooldades.

•  Katuse kalle peab olema 45 kraadi, et vesi katuselt ära jookseks ning katus võimalikult kiiresti kuivada saaks. Vahetult katuse all peab olema vähemalt 5 cm tuulutusruumi.

•  Kui katus asub puude läheduses, tuleb pühkida sinna sattunud lehed või okkad, vastasel juhul koguvad need niiskust ja katus hakkab sammelduma ja mädanema.

•  Katuse tõrvamist männitõrva-linaõli seguga on kasulik korrata vähemalt iga 5 a järel. Tõrv kaitseb puitu päikesevalguse lagundava mõju eest.

Hinnad vastavalt materjali kvaliteedile kokkuleppel.